За мир пепелу Теслином
У години у којој – као најстарије активно удружење грађана у Србији – слави 125 година постојања, Друштво “Свети Сава“ сматра се позваним да јавно укаже на непримерен однос према земним остацима Николе Тесле, најславнијег Србина новог доба и да с љубављу према њему и дивљењем према свему што је овај геније нашег рода учинио за цео свет, позове удружења грађана, институције науке, културе и уметности у Србији и све Србе у земљи и расејању да нас подрже у захтеву да власт Београда и Србије, коначно и неопозиво, дозволи да и овај покојник буде сахрањен.
На Божић, 7. јануара 2012. године, почеће да тече и седамдесета година од смрти Николе Тесле, а шест месеци потом (јула 2012) навршиће се 55 година откако је његов пепео пренесен из Њујорка у Београд и нехришћански смештен у Музеј, заједно са патентима, цртежима, сликама и личним стварима.
Годину пред којом смо видимо као годину у којој ће овај народ и ова држава коначно наћи мир пепелу Теслином.
Опело које је 12. јануара 1943. године, у цркви Светог Јована Богослова на Менхетну, у Њујорку, почео бискуп Менинг на енглеском, наставио је на српском језику прота Душан Шуклетовић, старешина храма Светог Саве у њујоршкој парохији.
Парастос Николи Тесли, и на српској земљи, и на српском језику, био је у Саборној цркви у Београду 23. јануара 2006. године, поводом 150-годишњице рођења великог научника.
На мајском заседању те године Свети архијерејски сабор Српске православне цркве подржао је иницијативу више српских владика да се урна са прахом српског научника сахрани испред Храма Светог Саве на Врачару, као што су Вук и Доситеј сахрањени испред Саборне цркве, али је градска власт одбила да изда потребну дозволу.
Пет година после тога одлучили смо да иницијативу српских владика преточимо у захтев, јер – као што сви људи имају једнако право на живот, тако сви људи имају и једнако право на сахрану.
Не смемо и нећемо дозволити да тог права буде лишен само Никола Тесла.
Музеј није гробно место.
Пепео Николе Тесле није музејски експонат.
На врачарском платоу, на месту где је Синан паша спалио мошти Светог Саве с намером да заплаши народ српски и отме га од вере православне, на месту где смо с љубављу и вером подигли наш највећи храм светосавски, видимо и место вечном починку Николе Тесле.
Да род и народ знају где му је гроб!
Позивамо сва удружења грађана, све институције науке, културе и уметности у Србији и све Србе у земљи и расејању да нас подрже у овом захтеву.
Тако нам Бог помогао.
Управни и Извршни одбор
Друштва “Свети Сава“
У Београду, о Аранђеловдану 2011.